Εθελοντική αιμοδοσία ενημέρωση των μαθητών του 5ου ΓΕΛ Καρδίτσας για το ζωτικό αυτό θέμα

Στο πλαίσιο του προγράμματος “Προαγωγή της εθελοντικής αιμοδοσίας” της 5ης Υγειονομικής Περιφέρειας και του σχεδίου δράσης “ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ” του 5ου ΓΕΛ Καρδίτσας, πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 11 Μαρτίου 2024 ενημερωτική εκδήλωση για την εθελοντική αιμοδοσία στους μαθητές και τις μαθήτριες της Β’ Τάξης του σχολείου.

Η κα. Βαΐτση Ευδοξία, επισκέπτρια Υγείας του Γενικού Νοσοκομείου Καρδίτσας, μίλησε στους μαθητές για τη σημασία της αιμοδοσίας, τον ζωτικό ρόλο της στους πάσχοντες και τις ανάγκες της χώρας μας σε αίμα.

Η υλοποίηση τέτοιων προγραμμάτων στα σχολεία είναι σημαντική, καθώς συμβάλλει στην καλλιέργεια της εθελοντικής κουλτούρας και στην ευαισθητοποίηση των νέων για το σημαντικό αυτό θέμα.

Ευχαριστούμε θερμά την κα. Βαΐτση για την ενημερωτική της ομιλία και ευελπιστούμε σε μελλοντικές συνεργασίες. Ελπίζουμε η ενημέρωση που δόθηκε στους μαθητές να τους ωθήσει να γίνουν εθελοντές αιμοδότες στο μέλλον.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 5ου ΓΕΛ Καρδίτσας

Visited 18 times, 1 visit(s) today